Lidyalılar

Milattan önce 6. Yüzyıl da Anadolu medeniyetleri arasında yer alan Lidyalılar, Menderes ve Gediz ırmakları arasında olan bölgede yaşamışlardır. Bu bölgeye Lidya, orada yaşayanlara da Lidyalılar denmektedir. Bölgeye doğudan gelen Lidya halkı, Hint-Avrupa kavimlerindendir. İlk dönemlerde hintlilerin ardından da Frigyalılar’ın egemenliği altına girmişlerdir.

Hitit diline benzer bir dil kullanan Lidyalılar, Milattan önce 680 yılında Friglerin yıkılması ile bağımsız bir devlet kurmuştur. Lidyalıların ilk kralı Giges’tir. Lidya kentinin başkenti de Sardes’ti. Döneminin en zengin ve en büyük şehri idi. Kral Giges, oldukça büyük ve güçlü bir ordu kurup ülkesinin sınırlarını Kızılırmak bölgesine kadar genişletti. Lidya kralı Giges Kimmerlere karşı yaptığı savaşlarda Asurlular ile işbirliği yapmışve Kral Yolu’yu Asur’a kadar götürmüştür. Medler ile lidyalılar arasında milattan önce 585 yılında bir antlaşma yapıldı ve Kızılırmak nehri Lidyalılar ile Medler arasındaki sınır haline geldi.

Tarihte parayı ilk bulan medeniyet olarak bilinen Lidyalılar, para yapmak için Elektrolit, gümüş ve altın kullanmaktaydı. Lidya’nın son kralı Kroisos dönemi, bu ülkenin en zengin ve en parlak dönemini yaşıyordu. Taki Pers imparatorluğu aniden saldırarak bu ülkeyi tarihe gömene kadar.

Lidya Parası

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar