Veba Salgını

Veba salgını tarifte görülen büyük felaketlerden biridir. Veba çok hızla ve kolay bir şekilde ilerledi. Avrupa nüfusunun büyük bir çoğunluğunu bu salgın hastalıkta kaybetti.

Felaket öğlesine büyük-tiki 100 milyona yakın vatandaşın canın mal olmuştur, veba 1347- 1351 yılları arasında yaşanmış bir salgın hastalıktır, Avrupa’nın kıtlık döneminden hemen sonra veba hastalığın çıkması Avrupa’nın çok zor günler geçirmesine neden olmuştur.

İlk hastalığın yoksul muhitlerde görülse de zamanla seçkin insanlarda görülmeye başlamıştır, Aragon kralı, İngiltere kralı 3. edwart, ın kızı, 4. Pedro ve eşi Leanor, jon ,dur Cnterbury,de ve önemli 2 başpiskopos salgın hastalık vebadan dolayı hayatlarını kaybetmiştir.

Veba Hastalığın Yayılması

İlk veba hastalığı Çin ve orta Asya da görülmüş zamanla Avrupa ve Asyalı tüccarların aracılığıyla hızlı bir şekilde bütün Avrupa’ya yayılmaya başlamıştı. Kuvvetle muhtemel ticaret gemilerinde yaşayan pire ve fareler hastalıkları taşımıştı. Tarihe Kırım ttarları nın reisi Canıbak, Ceneviz limanına kuşatması ve özellikle vebalı hastalarını mancılık yoluyla hastalığı İtalyanlara geçirmesi ilginç bir saldırı şekli olarak geçmiştir.

İtalyanlara bulaşan veba çok hızlı bir şekilde ilerlemiş ilk olarak Ceneva, sonrasında ise Messine, venedik ilerlemiş 1348 yılında Paris,e ulaşmıştı, salgın hızlı bir şekilde can almaya devam etmiştir, Londura, İskoçya, hatta İskandinavya sonrasında ilk hastalığın çıktığı tatarların ülkesine geri dönmüştür. Fransa da 125.000 İngiltere de ise 1.000 000 kişi ,Venediğin nüfusu nun % 75 ise salgın hastalıktan hayatlarını kaybetmiştir. Akabinde Lübnan, Suriye, Hatay, Mısır, Mekke ve yemen dahil olmak üzere salgın hastalık kendini göstermiştir.


Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar