Mikrobu Kim Buldu

Mikrobu Kim Buldu

Değerli okuyucularımız mikropların hastalıkları yaydığı şeklindeki keşif 19. yy da Pasteur adındaki Fransız bilgine atfedilse de aslında 15. yy da büyük islam alimi, bilgini ve hekimi olan Akşemseddin Hz. tarafından kaleme alınan kitabında geçmiştir. Yani aslında Mikrobu tanımlayan kişi Akşemseddin’dir.

Akşemseddin Hazretleri kimdir derseniz eğer size şöyle bir kısa bilgi verelim, Sadece Akşemseddin Hazretlerinin İstanbul’un manevi fatihi dememiz yeterli olur mu bilmem ama eğer isterseniz Akşemseddin Hz. Kimdir sayfasını ziyaret ederek bu sorunun cevabını alabilirsiniz. İstanbul’un fethi esnasında manevi olarak desteğini bir an olsun kesmemiş ve fetih müyesser olmuştur.

Akşemseddin Hz. dini ilimlerde olduğu kadar tıbbi ilimlerde de oldukça iyiydi. Peygamber efendimizin “Ölümden Başka Herşeyin devası vardır” cümlesini kendine rehber edinmiş nadide kişilerden birisiydi. Birçok hastalıkla mücadele eden hastalara şifaolan ilaçları bizzat kendisi hazırlardı. Teşhisleri de yanılmadan yapar ve iyileşmeleri için bitkilerde doğru ilaçları hazırlardı. Ayrıca Akşemseddin Hz. Hastalığın tedavisi hangi yolla bulaşıp yayıldığına bağlı olduğunu bilmekteydi. Bitkiler ile alakalı derin araştırmalara sahip olan Akşemseddin hz. hastalıklar ile alakalı Maddetü’l-Hayat (Sağlığın Sermayesi) ismini verdiği kitabında şu şekilde bir sonuca varmıştır. ” Hastalıkların insanlarda teker teker ortaya çıktığını sanmak hatalıdır. Hastalık insandan insana bulaşmak suretiyle geçer. Bu bulaşma gözle görülemeyecek kadar küçük, fakat canlı tohumlar aracılığıyla olur .” şeklinde bir sonuç çıkartmış ve aslında Dünya üzerinde ilk defa mikrobun tanımını yapmıştır. Miktopları görebilmek ise mikroskobun icadı olan 17.yy ortalarından sonra ancak mümkün olmuştur.

Akşemseddin Hazretleri’nin dünyasını değiştirmesinden yaklaşık 400 yıl sonra Fransız bir biyoloji bilgini ve kimyacısı olan Pasteur (1822-1895) yaptığı deneyler sayesinde aynı sonuçlara ulaşmış ve bu şekilde bir keşif yaptığını tüm dinyaya duyurarak adını tıp tarihine yazdırmıştır. Fakat işin aslı öyle değildir. İslam alimi ve bilgini olan Akşemseddin zaten 400 yıl önce bu sonuca varmıştır ama Dünya Akşemseddin Hz. tanımaz. Biz kendi insanımız olan müslüman alimlerin yaptıklarını inceleyerek onların icatlarının başkaları tarafından sahiplenilmesine engel olmalıyız. Tarih aslında bize öğretildiği gibi değil kanısındayım..

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar