Berlin Duvarı Tarihi

2. Dünya savaşında büyük bir yenilgi yaşayan Almanya, başkenti Berlin işgalci kuvvetleri tarafından maalesef 4,e bölündü, İngiliz, Almanya, Berlin, bölgesi olarak adlandırıldı.

Kısa bir süre sonra batı ittifakını örnek alarak benzer şekilde bir yönetim kuruldu, Sovyetler ittifaka karşı çıktı ve sosyalizme kucak açarak ,çitti ve otoriter bir rejim kurmaya başladı.

Doğu Almayandan batı Almanya ya göçler genelde kilit noktası olarak görülen Berlin den gerçekleşiyordu. 1961 doğu Almanya yönetimi bu kaçışlara engelliye bilmek için yalnızca bir gecede Berlin duvarını inşa ettirmiştir. Berlin duvarı bu kaçışlara bir nebze olsun engel olabilmiştir.

Berlin Duvarı Neden Yıkıldı?

Berlin duvarının neden yıkıldığını bir çok kişi merak eder işte merak edilen bütün soruların cevabını bu paragrafta bulabilirsiniz.

Berlin duvarı tam olarak 9 kasım 1989 da yıkılmıştır. Doğu Avrupa da hüküm süren soğuk savaşın sonunu ve köminizmin çöküşü olarak görülmüş ve duvarın yıkılması büyük bir sevinç ve coşku yaratmıştır.Almanya 3 ekim 1990 da yeniden birleşmiş hatta Angela Merkel duvar yıkıldığında insan selinin arasında bulunup ilk geçiş yapan vatandaşların arasında yer almıştır.

Bil gazetesinde köşe, yazısı yazan sovyetler birliğinin son başkanın olarak kabul edilen. Mihail Gorboçav Berlin duvarının yıkılmasının büyük bir memnuniyetle karşıladığını ve bir çok üzücü olayın yaşandığı soğuk savaş dönemin bittiğini kaleme almıştı.

Kendi içinde bölünen Almanya, Berlin duvarın yıkılmasıyla yeniden bütünlüğüne ve birliğine kavuşmuş oldu.

Yeni Çağ Gazetesi
Yeni Çağ Gazetesi

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar