Kandıra Ağaçağıl Cuma Camisi

Ülkemizin birçok bölgesinde tarihten kalma Cami, medrese ve çeşme gibi yerler bulunmaktadır. Tarihi mekanlar kategorisinde ilk olarak Kocaeli ilinin güzide ilçesi kandıra da bulunan ve tarihi 16. yüzyıla dayanan Ağaçağıl Cuma Camisini tanıtmak istedik.

Cuma Camisi Eski Hali

Ülkemizin özellikle batı bölgesinde hüküm süren Doğu Roma ( Bizans ) imparatorluğundan 14. yy. başlarında Orhan Gazi tarafından fethedilerek Osmanlı toprakları haline getirilmiştir. Bölgemizin fethinde büyük emekleri geçen Ertuğrul Gazi, Orhan Gazi ve Osman gazinin silah arkadaşı olan Akça Koca dır. Tarihte adını Kandıra Fatihi olarak bildiğimiz Akça Koca bu bölgeyi fethettikten sonra bir süre daha burada yaşamış ve burada vefat etmiştir. Türbesi ise Kandıra merkezi geçtikten sonra bulunan Baba tepesi olarak bilinen yerdedir.

14. yy da yapılan fethin ardından bölgede birçok cami ve mescit inşaa edilmiştir. Bu cami ve mescitler candı tekniği kullanılarak yapılan enden mimariye sahiptiler. İlerleyen zamanlarda yapılan diğer camiler ise bölgede bulunan kaliteli taşlar ve yöresel ağaçlar kullanılarak yapılmaya devam edilmiştir. Yazımıza konu olan Ağaçağıl ( Cuma ) Camisi ise 16. yy da inşaa edilmiş camilerden dir. Kareye yakın dikdörtgen planlı olarak tasarlanmış, taş temel üzerine tuğla ve ahşap malzeme kullanılarak tamamlanmış tarihi bir camidir.

Ağaçağıl Cuma Camisi civar köylerin bir araya gelerek cuma namazlarını eda etmeleri amacı ile kurulmuş ve uzunca bir süre bu amaca hizmet etmiş tarihi bir camimizdir.

Ağaçağıl Cuma Camisi Yeni Hali

Uzunca bir süre atıl durumda kalan ve definecilerin öncelikli hedefi olan Cuma camisi Ağaçağıl Muhtarı Sn. Mehmet ŞENTÜRK ve ekibinin yoğun çalışmaları sonucunda Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2010 yılında tescil edildikten sonra koruma altına alındı. Yine Muhtarımız Sn. Mehmet ŞENTÜRK ve ekibinin çalışmaları sonucu 2015 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon projesi hazırlanmış ve 1078-2018 yıllarında Kandıra belediyesi tarafından restorasyon işlemleri tamamlanmış ve cami ibadete açılmıştır.

Kaynaklar :

  • Enver Konukçu , Akça Koca ve Kocaeli, Kocaeli 2016
  • Volkan Şenol, “Kandıra’daki Türkmen Beyi; Akça Koca”, Kocaeli ,2009, 8.46
  • Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Tescil kararı,2010
  • Kandıra Sempozyumu ve Kandıra Kurultayı Bildirileri, Kocaeli, 2005

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar