Dandanakan Savaşı

Dandanakan Savaşı, 1040 yılında Gazneliler ile Selçuklular arasında Mery şehrinde bulunan Dandanakan kalesi önünde gerçekleşmiştir. Dandanakan Savaşının Sonuçları Sultan Mest için çok ağır olmuştur.

Gaznelilerin sultanı olan Sultan Mesut Han, 1038 yılında Selçuklulara karşı aldığı mağlubiyetin ardından çoğunluğunu atlı süvarilerin oluşturduğu 100.000 kişilik bir orduyu iki senede topladı. Selçuklu ordusu, Gazneliler gibi güçlü ve donanımlı değildi. Gazne ordusu oldukça kalabalık bir yapıya sahipti. Gazneli Mesut Han, ordusunun başında sefere çıkmıştı. Savaş stratejisini Nişabur kenti üzerinden kurmuştu. Fakat daha önce yaşanan Sarah savaşından dolayı bölge halkı çevredeki şehirlere göç etmişlerdi. Bu sebepten dolayı Nişabur kentinde temiz su ve erzak sorunu yaşanma olasılığı çok yüksekti. Bu sebepten Mesut Han ordusunun yönünü Mery kentine çevirdi. Selçuklu hükümdarları olan Tuğrul ve Çağrı beyler farklı savaş taktikleri uyguluyorlardı. Mery şehrine ilerleyen Gazne ordusuna vur-kaç taktiği ile hem yoruyor hemde yavaşlatıyorlar’dı. Ayrıca erzak tedariki için hareketlenen ekipleri bertaraf ederek ordunun erzak ikmalini de sabote ediyorlardı.

Gazneliler ilerlerken çok hızlı hareket edemiyorlardı. Susuzluk ve yorgunluk orduyu iyice yavaşlatmıştı. Zorlu yollar kateden ordu sonunda Mery şehrinde bulunan Dandanakan kalesine yaklaştı. Selçuklu ordusu ile Gazne ordusu Dandanakan kalesi önünde karşı karşıya geldi. Gazneli Mesut farklı savaş teknikleri ve stratejileri uygulamak istiyordu. Öncelikli olarak hızlı davranarak kaleye girmek ve savunma savaşı yapma fikrini benimsemişti. Bu yönde ordusunu sevk etti fakat ilerleyiş esnasında selçukluların yoğun taarruzları ile karşılaştılar. Taktiksel olarak kaleye girerek savunma savaşı yapmak çok avantajlı olacaktı fakat bu olayın dezavantajları çoktu. Kaleye girerlerse eğer dışarı ile bağlantıları kalmayacak ve susuzluk orduyu kırıp geçirecekti. Bu olasılıkları değerlendiren Sultan Mesut ordusunun yönünü bu sefer de birkaç kilometre uzakta bulunan su kuyularına doğru çevirdi. Fakat Selçuklular da bu zamanda boş durmuyorlar, sürekli olarak gazne ordusuna taarruz ediyorlardı. Gazne ordusu artık iyice bitmişti. Askerler hem susuzlukla hemde selçuklular ile uğraşmak zorunda kalıyordu.

Oldukça zor şartlar içerisinde olan Gazne ordusu sayıca ve ekipman olarak çok üstün olmasına rağmen düzenini yitirdiğinden dolayı, Selçukluların düzenli ve ısrarlı saldırılarına boyun eğmek zorunda kalırlar ve çok fazla kayıplar veremeye başlarlar.

Dandanakan Savaşının sebebi ve sonucu olarak şu şekilde bir özet geçmemiz gerekirse; Gazneliler ile Selçuklular arasında gerçekleşen bu savaş Gazneli Mesut Hanın yenilgiye doymayan yapısı ve hırsı yüzünden meydana gelmiş, yanlış taktiksel savaş hataları ve Selçukluların akıl dolu stratejileri sayesinde Gaznelilerin yenilmesi ile sonuçlanmıştır.

Savaş sonrasında çok ağır yenilgiler alan Gazne ordusu dağınık bir şekilde savaş meydanından kaçtığı görülmüştür. Gazneli Mesut bu ağır yenilgi sonrasında kendi askerinin bile saygısını ve kendisine bağlılığını kaybetmişti. Kendisine bağlı çok küçük bir grup ile birlikte Hindistana doğru yola çıkmıştı Hindistana giderken peşinde hem selçuklular hemde kendi ordusundan kalan askerler vardı. Kendi askerlerini de oldukça kızdıran Gazzneli mesut onlarında hedefindeydi. Nihai olarak Sekçuklulardan kaçan Mesut kendi askerlerinden kaçamadı. Kendi ordusuna mensup askerler tarafından öldürüldü.

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar