Zenobia Kimdir?

Zonobia çok sevdiği eşini ve üvey oğlunu suikast saldırısı sonucunda 276 yılında kaybediyor. Suriye topraklarında bulunan Palmira İmparatorluğunun başına geçerek tarih yazmaya başladı. Zonobia tahta geçtikten sonra 2 yıl gibi çok kısa bir sürede Roma’nın ilerlemesi durdurmakla kalmamış aynı zamanda Mısır ve Anadoluyu da işgal etmeyi başarmıştır.

Zenobia at kullanmaz kendin piyadeleriyle yürümeyi tercih edermiş saatler ve hatta günler süren yolculuklarda bile piyadelerinin yanından ayrılmaz bütünlük ve beraberlik mesajı verirmiş.

Zenobia oldukça akıllı ve zeki bir kadındı Romalıların hazinesini ele geçirmek istiyordu, ve başarılarına devam etmek için Emesa, yı fethetme planları yapıyordu. Öz oğlu Vaballathus ile Romaların kuşatmasından kısa bir süreliğine kaçmayı başardılar fakat Fırat nehri yakınların yakaladılar.

Bundan sonrası çok net bilinmiyor, bir çok değişik rivayetler var. Kimine göre Romaya götürülürken hastalandı ve öldü, kimine göre Roma imparatoru zekasına ve güzelliğine hayran kaldı ve azat etti kimine göre bir biroklatla evlendi zenginlik içinde hayatı geçirdi.

Tarihte su götürmeyen tek gerçek Zenobia inanılmaz bir savaşçı olduğu.

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar