Seyit Onbaşı Kimdir?

Seyit Onbaşı Nereli sorusu ile başlarsak eğer, Seyit Onbaşı Balıkesir’in Havran İlçesine bağlı Çamlık köyünde diğer adı ile Manastır köyünde dünyaya gelmiştir, fakirlik için içinde doğmuş ve büyümüştür. 1909 yılında askerlik için çağrılmış ilk görev yeri bilinmemektedir. Tezkeresini almadan balkan savaşları başlamıştır. Bu sebepten dolayı Seyit onbaşı Çanakkale topçu eri olarak görevlendirilmiştir.

Seyit onbaşı fiziki yapısı ile dikkat çekmektedir, oldukça görkemli bir yapıya sahiptir. 18 mart 1915 sabah 5.30 sularında müttefiklerin Çanakkale sularına çok ciddi bir akım başlattı, bu hareketliliğin karşısında kahraman Seyit onbaşı besmele çekerek yaklaşık 215 kiloluk mermiye bakarak bütün milliyetçi duygularıyla ve iman aşkıyla mermileri sırtladı. Akla ve mantığa sığmayan bir şekilde mermileri topun ağzına taşımayı ve oturtmayı başarmıştı.

İlk atışı maalesef geminin çok uzağına düşmüştü, ikincisi ise gemiye yaklaşamamıştı bile, üçüncü atışı tam anlamıyla 12 den vurmuştu geminin bacasından içeri isabet etmişti, Osmanlı donanmasının denize döşediği mayınlara takılan İngiliz ordusunun gemisi Çanakkale’nin derin denizlerinde yerini aldı.

Nereden bakılırsa bakılsın tam anlamıyla büyük bir kahramanlık destanı yazan seyit onbaşıya savaş sonrası erlik den onbaşılığa terfi ettirilmiştir. Savaş sonrası Mustafa Kemal Atatürk Seyit onbaşıya mermileri yeniden yüklenmesi talimatını verdi ama seyit onbaşı bırakın sırtlanmayı yerinde bile hareket ettiremedi bunun karşısında Mustafa Kemal Atatürk işte görüyorsunuz bu ancak ve ancak harp sırasında vatan millet ve iman aşkıyla yaşana bilecek bir durumdu diyerek konuya nokta koymuştur.

Savaş sonrası bazı rivayetlere göre Seyit onbaşı ormancılık ve sonrasında hamallık yaparak hayat mücadelesine devam etmiş bir süre sonrasında ise hastalanıp vefat etmiştir. Seyit onbaşı ismini tarihe adını altın harflerle yazdırmayı başarmış gerçek bir Türk kahramanıdır.

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar