Şehzade Mustafa Kimdir?

Kanuni sultan Süleyman ve Mahidevran Sultanın ilk evlatlarıdır. 1551 yılında Manisa da dünyaya gelmiştir, dedesi Yavuz Sultan Selimin vefatından hemen sonra tahta geçen babasının yanına baş kente gitmiştir, Şehzade Mustafa, 1534 yılında Saruhan Sancak beyi olarak atanmış ve görevine 1541 yılına kadar devam etmiştir.

Saruhan Manisa padişah adayı olarak kabul edilen kişilerin görev yaptığı önemli bir bölgedir, şehzade Mustafa veliaht padişah olarak kabul görmüş ve oldukça sevilen bir şehzade idi. 16 Haziran 1541 tarihinde hiç beklenmedik bir şekilde Amasya Sancak beyliğine atandı. Saruhan Sancak beyliğine ise kardeşi Şehzade Mehmet getirilmesi üzerine başta halk ve asker olmak üzere çok büyük tepkiler gösterildi. Halkın ve askerin göstermiş olduğu büyük tepkiler sonrasında 1. Süleyman doğu toprakların güvenliği acısından şehzade Mustafa’nın Amasya ya gönderildiğini açıklama durumun da kaldı. Veliahdının hala şehzade Mustafa olduğunu belirti. Akabinde Mehmet’in beklenmedik ani ölümü karşısında Saruhan Sancak beyliğine şehzade Selim Konya Sancak beyliğine ise şehzade Mustafa getirilmiştir.

Şehzade Mustafa’nın Ölümü

Taht yarışında önde duran ve hem halk tarafından hem askerler tarafından çok sevilen Şehzade Mustafa’nın bertaraf edebilmesi için Sadrazam damat Rüstem paşanın Kanuniyi kandırabilmek için şehzade Mustafa’nın ağzından sahte mektuplar yazdığı rivayetleri var. Özellikle şehzade Mustafa ya Rüstem paşanın kendisine karşı olduğu ve artık padişahlığa kendisinin hazır olduğunu, padişaha belirte bilmek için sakal bırakıp tuğ dikmesini öğütlediler.

İnanışlara göre şehzade Mustafa devlet adamları tarafından kandırılmıştır.Ve babasının kendini idam ettireceğini bile bile padişahın çadırına girmiştir.Çadırda boğularak öldürülmüştür, şehzade Mustafa’nın ölüm haberi çok hızlı bir şekilde yayılmış ve Osmanlı devletinin tarifinde görülmemiş bir isyan başlatılmıştır.

6 ekim 1553 tarihinde şehzade Mustafa’nın ölümünden hemen sonra Şehzade Mustafa gittiyse oğlu gelsin söylemleri üzerine Kanuni torunu Mehmet,in de ölüm fermanını vermiştir.

Akit gazetesinde alınmıştır.

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar