Samsa Çavuş Kimdir

Samsa Çavuş karakteri tarihte gerçekte var olan bir komutandır. Samsa Çavuş yaşadığı dönemde Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi nin yakın silah arkadaşlarındandır. Tarihte 600 yıl hüküm sürecek olan Osmanlı Devletinin kuruluşunda önemli görevler üstlenmiş büyük bir komutandır. Tarihi bilgilere göre doğum yeri ve tarihi tam olarak bilinmektedir. Ayrıca Samsa Çavuş, Osmanlı devletinde Çavuş Rütbesini kullanan ilk askerdir.

Samsa Çavuş, Söğüt’e Ertuğrul Gazi ile beraber geldiği bilinmektedir. Osman Gazi ile birlikte birçok savaşta yer almıştır. Maltepe Savaşı yani Pelekanon Savaşında bulunmuştur. Sorkun ve İznik kalelerinin fetihlerinde büyük mücadeleler vermiştir.

Samsa Çavuş, Son olarak Orhan beyle de gazalara katılmıştır. Orhan Gazi Karatekin kalesini fethetti. Ardından Bu kalenin komutanlığına da Samsa Çavuş’u atamıştır. Samsa Çavuş, Sakarya bölgesini tutmakla görevli idi. Ömrünü bu bölgede geçirmiştir. Samsa Çavuşun Mezarı Mudurnu bölgesinde bulunan Hacımusalar köyünde yer almaktadır. Allah Rahmet Eylesin….

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar