Koca Yusuf Kimdir

Koca Yusuf 1856 yılında dünyaya gelmiştir. Koca Yusuf Nereli diye arama yapanlar kesinlikle Bulgaristanlı olduğunu görecekler. Koca Yusuf Bulgaristan Şumru‘ludur. Koca Yusuf oldukça büyük bir cüssesi vardı. Koca Yusuf kaç kilo sorusunun cevabını da şu şekilde verelim, Koca Yusuf eski ölçü birimi ile 120 okka, Kg cinsinden bakıldığında ortalama 144 Kg. geliyordu.Koca Yusuf’a Koca Lakabını kim verdi diye sorarsanız eğer Filozof Rıza Tevfik tir. Filozof Rıza Tevfik Güreşçi Yusufa “Koca” Lakabını daha sonradan söylemiş ve bundan sonra Güreşçi Yusuf Koca Yusuf olarak anılmaya başlanmıştır. İri gövdesi, Sporcu ahlakı, güreşteki becerileri sayesinde bu lakaba layık görülmüştür.

Ufak Yaşta iken Nasçıköylü Kel İsmail Pehlivan’ın çırağı olarak güreşe başlamış olan Koca Yusuf, Uzun süreler Kırkpınar başpehlivanı olan Kel Aliço ile güreş tutmuştur. Adalı Halil Gibi bir pehlivanı iki defa yenmiş olan Koca Yusuf, sırası ile Sultan Abdülaziz, Sultan V.Murad ve Sultan II. Abdulhamid dönemlerinde birçok güreş yapmıştır.

Koca Yusuf Minder güreşi kurallarını öğrenmek için 1897 yılında Avrupa’ya gitti. Dönemin önemli güreşçilerinden olan Pons, Olsen ,Sebes ve Fournier’in tamamını yenmiştir. Bu güreşçileri yendikten sonra Avrupa’da büyük ün yaptı. Ardından Birleşmiş milletlerden güreş daveti aldı. Amerika da da yaptığı bütün güreşleri yenmiştir. Amerika’nın şampiyonu ünvanını taşıyan Robert ve Jenkins gibi isimleri yenmiştir. Bu galibiyetlerden sonra Cihan Pehlivanı Koca Yusuf olarak ta anılabilir.

Amerika’da ki güreşlerini tamamladıktan sonra Artık Türkiye’ye dünmek için Fransız Bandralı La Bourgogne isimli transatlantik gemisi ile 21 Mayıs 1898 tarihinde yola çıkmıştır. New York’un kuzeydoğu bölgesinde Sable Adası’nın yaklaşık 60 mil açıklarında 4 temmuz sabahı İrlanda bandıralı olan Crmartyshire isimli bir şilep ile çarpışıp batan Transatlantik gemisinde diğer tüm yolcular ile birlikte boğularak vefat etmiştir. Atlantik okyanusunda kaybolan Koca Yusuf’un cesedinin bulunamamıştır.

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar