Kara Fatma Kimdir?

Fatma Seher 1888, Erzurum, da dünyaya gelmiştir. Fatma Seherin eşi askerdir, eşiyle Edirne de ikamet etmiştir, vatan sevgisiyle dolu olan yüreğiyle asker eşinin yanında Sarıkamış ta doğu cephesinde görev üstlenmiştir, ama maalesef eşi savaş sırasında şehit düşmüştür. Eşinin vefatından sonra akrabalarından bir grup müfreze kurmuş ve komuta etmek için başlarına geçmiştir.

Fatma Seher Sivas kongresini fırsat bilip Mustafa Kemal ile orada görüşmeyi başarmış ve savaşa katılmak için izin istemiştir. Fatma Seher Kara lakabını Mustafa Kemal ile yaptığı bu görüşmede almıştır. Cephede bir çok görev üstlenmiştir, bunlardan bazıları ahçılık, hemşirelik, hasta bakıcılık bu görevler dışında 300 kişilik bir birliği komuta etmiş ve tarife ismini altın harflerle yazdırmıştır.

Savaş sonrası Fatma Seher İstanbul, a yerleşti. Devlet kendisine hizmetlerinden dolayı maaş baladıysa da Kara Fatma maaşın tek bir kuruşuna dokunmamış olduğu gibi kızılaya bağışlamıştır. Fatma Seher 67 yaşında İstanbul da 1955 yılında vefat etmiş kaşım paşa mezarlığına defnedilmiştir.

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar