Abdülhamid Han Kimdir

Değerli ziyaretçilerimiz sizlere cihan imparatorluğu nun en uzun tahtta kalan padişahlarından birisi olan Abdülhamid Han ‘ın kim olduğunu bu sayfamızda paylaşacağız.

Abdulhamid han, Osmanlı devletinin 34. padişahı ve aynı zamanda islam dünyasının da 113. halifesidir. Milli değerlerin kaybolmaması için sonuna kadar mücadele eden Abdülhamid Han 21 Eylül 1842 yılında doğdu. Tahtta yaklaşık olarak 33 yıl kalan Sultan Abdülhamid Han görev süresi boyunca milletine hizmet etmiştir.Bütün hayatı boyunca hem islam için hemde hükmettiği topraklar için çalışan padişah 13 Şubat 1918 yılında Beylerbeyi Sarayında dünyasını değiştirmiştir. Peki Abdülhamid Han Kimdir ?

Sultan Abdülhamid Han Hazretleri, Tüm dünyada ve islam aleminde sembol bir lider olma özelliğine ulaşmış nadide ve müstesna şahsiyetlerden biridir. Birçok defa suikast ve tenkitlere uğrayan Sultan dinin sonuna kadar savunan yapısı ile bilinmekteydi. Devletin bekası için hayatının sonuna kadar çalışan Abdülhamid Han 33 yıl tahtta kalmıştır. Abdülhamid Han Kimdir ?

Babası Sultan Abdülmecid’di. İstanbul da dünyaya gelmiş olan Abdülhamid Han’ın annesi Tirimüjgan Sultan, Abdülhamid han dünyaya geldikten 10 yıl sonra vefat etmiştir. Abdülhamid’e ise babası Abdülmecid Han’ın çocuğu olmayan diğer eşi Piristü Kadın tarafından büyütülmüştür. Sultan Abdülmecid vefat ettikten sonra ise Sultan Abdülhamid’in eğitimi ile amcası olan Abdülaziz ilgilenmiştir. Başına geçtiği devlet çok sorunlu bir dönemden geçmekteydi, fakat zekası sayesinde Sultan Abdülhamid Han doğu bölgesine islam’cı bir politika izlerken, Batıya karşı da dengeci bir yaklaşım sürdürmüş tür. Son dönemlerinde askeri ve politik bir buhrandan geçen ve batının sürekli parçalamaya çalıştığı Osmanlı devletinin 34. Sultanı ve İslam dünyasının da 113. halifesi olan büyük bir zattır.

Abdülhamid han
Abdülhamid han

Ülkede bulunan Meclis-i Mebusan gibi ülkeyi karıştırarak yok olma yolunda hızlı adımlar atılmasına sebep olan kuruluşları kapatan Sultan Abdülhamid, Batının tabiri ile “Hasta Adam” denilen Osmanlı İmparatorluğunun Kaybedilen topraklarının bir kısmını Berlin antlaşması ile geri almış ve Ayastefanos gibi önemli antlaşmaların imzalanmasını sağlamıştır.

Abdülhamid han Hazretleri
Abdülhamid han Hazretleri

Sultan Abdülhamid Han çok zeki bir yapıya sahipti. Çok büyük sorunlar karşısında kıvrak zekası sayesinde Osmanlı Devletini zor durumlardan kurtarmıştır.Çeşitli oyunlar ile dışarıya 250.000.000 a yükseltilen Osmanlı devletinin borcunu 106.000.000 a kadar indirmiştir. Ayrıca Hasta adam denilen ülkesinde çok büyük bir eğitim seferberliği başlatmış ve imar faaliyetlerine hız vermiştir. Devletin kasasında para olmadığından yaptırdığı çeşme, cami, mescit, hastane, okul, köprü gibi halkın kullanımına sunulam amme hizmetlerini kendi şahsi parasından yaptırmıştır. Tüm yurdu demiryolu ile donatan Sultan Abdülhamid Han Yunanlılara harp açmıştır. Sebebi ise Girit adasında ki bulunan Türklere orada bulunan yunanlıların katliam yapmasıdır.

abdulhamid han
abdulhamid han

Yahudilerin de Filistin de bir devlet kurma istekleri bulunmaktaydı. Yahudiler kendilerine seçtikleri Theedore Herzl ile yaptıkları teklif te Osmanlı devletinin tüm borçlarının silineceği taahhüdünde bulunmuşlardı. Bu teklife karşı Sultan Abdülhamid Han ise,

“Bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!” demiştir.

İçeride ve dışarıda bir çok düşman Sultan Abdülhamid Hanı Tahttan indirmek için adeta kenetlenmişti. İftira atmaktan çekinmeyen düşmanların amacı Sultanı halkın gözünden düşürmekti. Bu şekilde amaçlarına ulaşamayan düşmanlar defalarca suikast girişiminde bulundular. Genç nesilleri zehirlemeye çalışan yabancılardan sadece bir tanesi olan Ermeni asıllı Fransız yazar Albert Valdal Sultan hitaben “Le Sultan Rouge = Kızıl Sultan ” şeklinde yaptığı yakışıksız iftirayı tarih ansiklopedilerine koydular, bu şekilde genç beyinleri zehirlemeyi hedefleyenler de amaçlarına ulaşmış oldu.

II. Abdülhamid Han Hazretleri tahttan indirilirken söylediği sözler gerçekten çok manidar dir. Sultan aynen şu şekilde sözler sarf etmiştir.


“33 sene millet ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hâkimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah’tır. Bu memleketi nasıl buldumsa, öylece teslim ediyorum; hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi Cenab-ı Hakkın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetlerime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak oldular. ”

Milleti için gece gündüz çalışmış olan Sultan dinine bağlı, güzel ahlaklı , adaletli ve zeki, aynı zamanda da edep ve hayası ile biliniyordu. Sultan Abdülhamid Han hazretleri 33 yıl hükmettiği topraklarda azalma olmamışken, tahttan indirilmesinden sadece 10 sene sonra ülkenin dörtte üçlük kısmı kaybedilmiş ve orta doğu tam manası ile kan gölüne dönmüştür. Araplar ise siyonizmin kölesi haline gelmiştir.

Sultan II. Abdülhamid Hanın Duası olarak bilinen aşağıda ki beyitte herşey özetleniyor aslında, Sultanın duası şekilde ;

Allah’ım helal etmiyorum! Şahsımı değil, milletimi bu hale getirenlere, hakkımı helal etmiyorum! Beni, benim için lif lif yolsalar, cımbız cımbız zerrelerimi koparsalar, sarayımı yaksalar, hanümanımı, hanedanımı söndürseler, çoluğumu gözümün önünde parçalasalar helal ederdim de Sevgili’nin (Muhammed) yolunda yürüdüğüm için beni bu hale getiren ve milletimi ateşe atan insanlara hakkımı helal etmem…” demiştir.

Ülkenin başına bela olan İttihat ve terakki cemiyetinin ileri gelenleri taraından 31 Mart vakası nedeni ile tahttan indirilen Sultan, 27 Nisan 1909 da Selanike gönderilmiştir. Dünyasını değiştirdiği beylerbeyi sarayında 10 Şubat 1918 tarihinde soğuk algınlığı ve mide rahatsızlığından vefat etmiştir. Sultan II. Abdülhamid Hanın naaşı Çemberlitaş’ta bulunan dedesi Sultan II. Mahmut Türbesine defnedilmiştir.

abdülhamid han cenaze töreni
abdülhamid han cenaze töreni

Yukarıda da belirttiğimiz üzere cihan sultanı abdülhamid hanın hayatı kısaca bu şekilde…

Aslında çok daha fazla şeyler yazılabilir ama şimdilik bu kadar ile yetinelim ilerleyen sayfalarımızda geniş bir yer tutmayı planladığımız önemli kişilerden Abdülhamid Kimdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar