Tarihsel Olaylar

Mikrobu Kim Buldu

Değerli okuyucularımız mikropların hastalıkları yaydığı şeklindeki keşif 19. yy da Pasteur adındaki Fransız bilgine atfedilse de aslında 15. yy da büyük islam alimi, bilgini ve hekimi olan Akşemseddin Hz. tarafından kaleme alınan kitabında geçmiştir. Yani aslında Mikrobu tanımlayan kişi Akşemseddin’dir. Akşemseddin Hazretleri kimdir derseniz eğer size şöyle bir kısa bilgi verelim, Sadece Akşemseddin Hazretlerinin İstanbul’un… read more »

Tekerleğin İcadı

Genel olarak insanlık tarihine birçok önemli icatlar vardır. Bu icatların en önemlileri tabiki Ateş, Tekerlek ve yazıdır. Bu icatların hepsi farklı zamanlarda icat edilmiştir. En eski icat olarak bilinen ateş yaklaşık 1,5 milyon yıldır var olduğu bilinmektedir. Yazı ise ortalama MÖ 3500 ile 4000 yılları arasında bulunduğu bilmekteyiz. Bu yazımızda inceleyeceğimiz Tekerleğin icadı ise 5000… read more »

Televizyonun İcadı

Televizyonu icadı hakkında bilgi edinmek istermisiniz. Acaba tüm hayatımızın içinde yer alan ve hatta bazıları için olmazsa olmaz olan Televizyonun kim tarafından icat edildiğini anlatan bir yazı hazırladık. umarız bu yazımız merakınızı giderebilir. Dünyada olup bitenleri anında görebileceğimiz ve haberdar olabileceğimiz çok önemli bir bilgi kaynağı olan televizyon günümüzde insanların zamanını önemli bir oranda alı… read more »

Berlin Duvarı Tarihi

2. Dünya savaşında büyük bir yenilgi yaşayan Almanya, başkenti Berlin işgalci kuvvetleri tarafından maalesef 4,e bölündü, İngiliz, Almanya, Berlin, bölgesi olarak adlandırıldı. Kısa bir süre sonra batı ittifakını örnek alarak benzer şekilde bir yönetim kuruldu, Sovyetler ittifaka karşı çıktı ve sosyalizme kucak açarak ,çitti ve otoriter bir rejim kurmaya başladı. Doğu Almayandan batı Almanya ya… read more »

Veba Salgını

Veba salgını tarifte görülen büyük felaketlerden biridir. Veba çok hızla ve kolay bir şekilde ilerledi. Avrupa nüfusunun büyük bir çoğunluğunu bu salgın hastalıkta kaybetti. Felaket öğlesine büyük-tiki 100 milyona yakın vatandaşın canın mal olmuştur, veba 1347- 1351 yılları arasında yaşanmış bir salgın hastalıktır, Avrupa’nın kıtlık döneminden hemen sonra veba hastalığın çıkması Avrupa’nın çok zor günler… read more »

Sidebar