Kim Kimdir?

Tiryaki Hasan Paşa Kimdir

Doğum yeri bilinmemektedir. Takribi 1530 yılında doğduğu düşünülmektedir. Tütün veya kahveyi çok içmesi sebebi ile Tiryaki lakabını almıştır. Sarayda Enderun mektebinde eğitim görmüştür. Sultan 3. Murat‘ın şehzadeliği zamanında Manisa da şehzadenin Baş Muhasipliğini (Baş Muhasebeci) yaptı. Sultan 3. Murat tahtta çıkınca Rikabdarı (Üzengi Ağası) oldu. Saraydan İzvornik Sancakbeyliğine atandı. Bu görevde iken Mekemorya, Kanar ve… read more »

Koca Yusuf Kimdir

Koca Yusuf 1856 yılında dünyaya gelmiştir. Koca Yusuf Nereli diye arama yapanlar kesinlikle Bulgaristanlı olduğunu görecekler. Koca Yusuf Bulgaristan Şumru‘ludur. Koca Yusuf oldukça büyük bir cüssesi vardı. Koca Yusuf kaç kilo sorusunun cevabını da şu şekilde verelim, Koca Yusuf eski ölçü birimi ile 120 okka, Kg cinsinden bakıldığında ortalama 144 Kg. geliyordu.Koca Yusuf’a Koca Lakabını… read more »

Samsa Çavuş Kimdir

Samsa Çavuş karakteri tarihte gerçekte var olan bir komutandır. Samsa Çavuş yaşadığı dönemde Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi nin yakın silah arkadaşlarındandır. Tarihte 600 yıl hüküm sürecek olan Osmanlı Devletinin kuruluşunda önemli görevler üstlenmiş büyük bir komutandır. Tarihi bilgilere göre doğum yeri ve tarihi tam olarak bilinmektedir. Ayrıca Samsa Çavuş, Osmanlı devletinde Çavuş Rütbesini kullanan… read more »

Ali Kuşçu Kimdir

Ali Kuşçu 1403 de Özbekistan’ın Semerkand şehrinde doğmuştur, kuşçu soy ismi genelde merak uyandırır. Bazı rivayetlere göre babası doğancı başıdır, fakat bu bilgi de teyit edilememiştir. Ali Kuşçu ilk öğrenimine Semerkand da başlamış akabinde öğrenimine bursa da Kadı zade rumi’nin yanında devam etmiştir. Kendi dalında başarılı olan Uluğ beyin kendisinden astronomi ve matematik dersleri almıştır,… read more »

Fethi Sekin Kimdir

Şehit polis Fethi Sekin İzmir Adliyesinde göstermiş olduğu kahramanlıkla anılmaktadır. 5 Ocak 2017 tarihinde PKK lı teröristler tarafından gerçekleştirilen saldırıda şehit düşen Fethi Sekin, olası bir faciayı göstermiş olduğu cesaretle önlemiş ve PKK lı teröristleri geri püskürtmüş fakat aldığı mermi yarası ile şehit düşmüştü. Fethi Sekin’in hayat hikayesi ni sizler ile paylaşmak istedik. Halkın gözünde… read more »

Zenobia Kimdir?

Zonobia çok sevdiği eşini ve üvey oğlunu suikast saldırısı sonucunda 276 yılında kaybediyor. Suriye topraklarında bulunan Palmira İmparatorluğunun başına geçerek tarih yazmaya başladı. Zonobia tahta geçtikten sonra 2 yıl gibi çok kısa bir sürede Roma’nın ilerlemesi durdurmakla kalmamış aynı zamanda Mısır ve Anadoluyu da işgal etmeyi başarmıştır. Zenobia at kullanmaz kendin piyadeleriyle yürümeyi tercih edermiş… read more »

Akşemseddin Hazretleri Kimdir

Akşemseddin Hazretleri Biyografi : Akşemseddin Hazretleri, Hicri 792 yılında Şam’da dünyaya gelmiştir. Miladi olarak 1389 ila 1390 yılları arasında olduğu tahmin edilmektedir. Babası ile Amasya’ya yaklaşık yedi yaşında gelmiştir. Anadolu ya yedi yaşlarında iken geldiği bilinmektedir. O dönemde çocuklar Kuran’ı Kerim’i küçük yaşta ezberliyordu. Aynı şekilde Akşemseddin de küçük yaşta Kuran’ı Kerim’i küçük yaşta ezberlemişti…. read more »

Seyit Onbaşı Kimdir?

Seyit Onbaşı Nereli sorusu ile başlarsak eğer, Seyit Onbaşı Balıkesir’in Havran İlçesine bağlı Çamlık köyünde diğer adı ile Manastır köyünde dünyaya gelmiştir, fakirlik için içinde doğmuş ve büyümüştür. 1909 yılında askerlik için çağrılmış ilk görev yeri bilinmemektedir. Tezkeresini almadan balkan savaşları başlamıştır. Bu sebepten dolayı Seyit onbaşı Çanakkale topçu eri olarak görevlendirilmiştir. Seyit onbaşı fiziki… read more »

Kara Fatma Kimdir?

Fatma Seher 1888, Erzurum, da dünyaya gelmiştir. Fatma Seherin eşi askerdir, eşiyle Edirne de ikamet etmiştir, vatan sevgisiyle dolu olan yüreğiyle asker eşinin yanında Sarıkamış ta doğu cephesinde görev üstlenmiştir, ama maalesef eşi savaş sırasında şehit düşmüştür. Eşinin vefatından sonra akrabalarından bir grup müfreze kurmuş ve komuta etmek için başlarına geçmiştir. Fatma Seher Sivas kongresini… read more »

Şehzade Mustafa Kimdir?

Kanuni sultan Süleyman ve Mahidevran Sultanın ilk evlatlarıdır. 1551 yılında Manisa da dünyaya gelmiştir, dedesi Yavuz Sultan Selimin vefatından hemen sonra tahta geçen babasının yanına baş kente gitmiştir, Şehzade Mustafa, 1534 yılında Saruhan Sancak beyi olarak atanmış ve görevine 1541 yılına kadar devam etmiştir. Saruhan Manisa padişah adayı olarak kabul edilen kişilerin görev yaptığı önemli… read more »

Sidebar