Genel

İstanbul Kapalı Çarşı

İstanbul Kapalı Çarşı, İstanbulun merkezinde bulunan, Nuruosmaniye, Beyazıt ve Mercan semtlerinin ortasında yer almaktadır. Dünyanın en eski ve en büyük kapalı çarşılarından biri olan Kapalı çarşı içerisinde 4000 tane dükkan’da ortalama 25.000 kişi çalışmaktadır. Bir rivayete göre gün içerisinde en yoğun saatlerde Kapalı çarşı içerisinde yarım milyon insan barındırdığı söylenmektedir. Dünyanın en fazla ziyaret alan… read more »

Urartular

Milattan Önce birinci YY başlarında Van Gölü ve civarında kurulmuş olan Urartular, aslında bölgeye geçmiş dönemlerde yerleşmiş beylikler ve kavimlerin birleşmesi ile ortaya çıkmış bir devlettir. Aşiret liderleri ver beyler toplanarak birleşmişler ve kendilerini daha iyi savunmak ve daha hızlı birşekilde gelişmek adına bir devlet kurmuşlardır. Bu devletin adı da Urartular’dır. Urartular’ın en güçlü olduğu… read more »

İlk Noterlik

İlk noterlik müessesesi yazının bulunması ile sümerler döneminde ortaya çıkmıştır. Burgul adı verilen noterler MÖ 7. yüzyıl da sümerler de faaliyet göstermiştir. yazıtlarda rastlanan ismi ile Burgul birçok özelliğe sahip ve yetkileri olan birisiymiş. Tarihsel yazıtlarda rastlanılan Burgul adında ki noterler ile alakalı ” … bizim kanun ve geleneklerimize göre her sözleşme belirli kurallar içinde… read more »

Noter Nedir?

Noter nedir sorusunun cevabını bilmeyenler için sizlere bu sayfayı hazırladık. Noter, aslında devlet tarafından atanan lisanslı kamu görevlisi olarak tarif edebiliriz. Noterin yetkileri arasında Sözleşme,kişilerin onayını alma, ipotek yapma gibi belgeleri yürütme yetkisine sahiptir. Evrakların resmiyet kazanması için gerekli imzayı atma yetkisine sahiptir. Belgelerin imzalandığına tanıklık ettiğini ibra ederek kendi imzasını atarak devletin kendisine verdiği… read more »

Neden Sanal Ansiklopedi

Sanal ansiklopedi ailesi olarak sanal dünyada bulunan bilgi kirliliğini bir nebze olsun azaltmak adına attığımız bu adım bilgiye aç kullanıcılarımızın ilgisini çekeceğine inanıyoruz. Doğru bilgi paylaşımı konusunda hassas bir yapıya sahip olacak Sanal Ansiklopedi sayfalarında paylaşılan bilgiler kaynakları ile birlikte verileceğinden dolayı gönül rahatlığı ile bilgilerimizin doğruluğunu teyit edebilirsiniz. Sanal Ansiklopedi dediğimiz zaman aslında oldukça… read more »

Sidebar