Urartular

Milattan Önce birinci YY başlarında Van Gölü ve civarında kurulmuş olan Urartular, aslında bölgeye geçmiş dönemlerde yerleşmiş beylikler ve kavimlerin birleşmesi ile ortaya çıkmış bir devlettir. Aşiret liderleri ver beyler toplanarak birleşmişler ve kendilerini daha iyi savunmak ve daha hızlı birşekilde gelişmek adına bir devlet kurmuşlardır. Bu devletin adı da Urartular’dır.

Urartular’ın en güçlü olduğu dönem Milattan Önce 8 ve7. YY. dır. Urartu devletinin Başkenti Tuşpa dır. Tuşpa kenti şimdiki Van şehrinin olduğu bilinmektedir. Devletin en güçlü olduğu dönemde sınırları arasında Doğu Anadolu, İran’ın kuzeybatısı ve Aras Vadisi yer almaktaydır.

Tarihte ilk defa Çivi Yazısını ve Hitit hiyeroglif yazısını kullanan devlet ünvanına sahip olan Urartular, Asur sanatının etkisini Mezopotamyada barındıran bir devletti.

Yani Urartuların insanlık tarihine katkıları konusunda size söyleyebileceğimiz birçok şey mevcuttur. Mesela Urartuların yaptığı su kanallarından bazırları günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüze ulaşan ve urartuların yaptığı Şamran Su Kanalı görülmeye değer…Göller, su bentleri ve su kanalları ile tarım üzerinde yoğunlaştıklarını söyleyeceğimiz Urartular hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için biraz detaylandıralım…

Yaşadıkları bölgelerin sarp kayalıklar olmasına rağmen yüksek tepelere kaleler, saraylar ve şehirler kurmuşlardır. Genel olarak tarım ile uğraştıkları su ile alakalı yaptıkları ve günümüze kadar gelen su bentleri ve göllerden anlaşılmaktadır.

Urartular ile Asurlular tarihsel kayıtlara göre birçok defa savaşmışlardır. Bilinen kaynaklardan olan Asurluları kaynaklarında Urartular ile savaştıkları belirtilmiştir. Bu savaşlarda Urartuların savunma konusunda ne kadar avantajlı olduğu da belirtilmiştir. Bulundukları dağlık ve kayalık bölgelerin coğrafi konumlarını çok iyi kullandıkları için bu şekilde kayıtlara düşülmüştür.

Urartular Maden işletmesi konusunda da tarımdaki kadar başarı sağlamışlardır. Bulundukları bölgelerde bulunan yeraltı zenginliklerini ve metalleri işlemek süreti ile medeniyete bir adım daha yakın bir kavim olmuşlardır.

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar