Noter Nedir?

Noter nedir sorusunun cevabını bilmeyenler için sizlere bu sayfayı hazırladık. Noter, aslında devlet tarafından atanan lisanslı kamu görevlisi olarak tarif edebiliriz. Noterin yetkileri arasında Sözleşme,kişilerin onayını alma, ipotek yapma gibi belgeleri yürütme yetkisine sahiptir. Evrakların resmiyet kazanması için gerekli imzayı atma yetkisine sahiptir. Belgelerin imzalandığına tanıklık ettiğini ibra ederek kendi imzasını atarak devletin kendisine verdiği resmi mührü vurarak belgenin resmiyet kazanmasını sağlar.

Noter, devlet tarafından kişilerin onayını alma, eylem, sözleşme veya ipotek gibi belgeleri yürütme yetkisi ile atanan lisanslı bir kamu görevlisidir. Daha sonra kamu görevlisi, belgeyi imzalamaya tanıklık ettiğini ve belgeyi imzalayıp kendisinin resmi mührünü iliştirerek belgeyi resmi evrak statüsüne sokar. Devlet tarafından belirli bir süre için atanır ve yenilenebilir.

Farklı ülkelere göre farklı noter uygulamaları mevcuttur. Fakat Noterin görevi , hatta birincil görevi diyebiliriz. İmzalanan belgelerin meşrutiyetini doğrulamaktır. Noter belgedeki imzanın sahibinin kimliğini gördüğünü ve kişinin imzasının orijinal olduğunu onaylar.

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar