Bilim Kurgu’nun Tarihçesi

Bilim kurgu hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. Dünya üzerinde ilk bilim kurgu eserleri hakkında bu sayfada bilgi paylaşımı yapacağız. Bilim kurgunun tarihçesi hakkında bazı bilinmeyenlerin olduğunu bilmekteyiz. İlk bilim kurgu eserlerini sıralamak gerekirse şu şekilde başlamak önemlidir bizce. 2. yy döneminde Lucian’ın True History, 1001 gece masalları içerisinde bulunan bazı hikayeler, 10. yy içerisinde The Tale of the Bamboo Cutter, 13. yy döneminde İbn al-Nafis’in Theologus Autodidactus, Cyrano de bergerac’ın Voyage de la Terre a la Lune’u, son olarak ta 17 yy içerisinde Des etats la Lune et du soleil gibi büyük bilim kurgu yazarları ve eserleri vardır. Fakat aslında genel manada kurgu ve hikaye yazarlığı yaparak dünyayı anlama sanatını icra edenler bilim kurguyu tasarlamaya mitolojik dönemlerde başlamışlardır. İlk gerçek bilim kurgu örnekleri modern bilimin gelişmesi ile ortaya çıkmış ve akıl çağının doğması ile öne çıkan bazı yazarlar ilk modern bilim kurgu örneklerini yazmışlardır. Volataire ismindeki kişi Micromegas isimli eserini ortaya çıkartmış, Gulliver’in seyahatleri isimli kitabı ile jonathan Swit ve Kepler Somnium gibi eserler gerçek bilim kurgu eserlerine birer örnektir. Aya yapılan bir yolculuk ve aydan dünyamızın hareketlerinin nasıl olduğunu anlatan bir eser ilk bilim kurgu hikayesi olarak tarihteki yerini almıştır.

Bilim kurgu romanı yazmak 19. yy dönemlerinde başlamıştır. 18. yy da romanlar bir edebiyat türü olarak kabul edilmiş ve gelişimini bu yönde tamamlamıştır. Bilim kurgu romanı formunda ilk eserler arasında Mary Shelly tarafından kaleme alınan Frankenstein ve The Last Man isimli eserler yer almaktadır. Aya seyehat ile alakalı bir roman yazan Edgar Allan Poe 19. yy boyunca bilim kurgu romanı furyasının gelişmesine yardımcı olmuştur. Bilim kurgu dünyasına farklı bir yön veren Jules Verne ve H.G. Wells isimli yazarlar kesinlikle gelişen teknolojinin, elektriğin icadı, telefonun bulunması, telgrafın sık olarak kullanılması ve yeni gelişen ulaşım araçları’ından ilham almışlardır. Bilim kurgu adı 19. yy da aslın da kullanılmıyordu. İlk olarak bu tür yazılar ve denemelere “Bilimsel macera” adı verilmiş ve 19. yy sonlarından 20. yy başlarına kadar “Bilimsel macera” adı ile Olaf Stapledon gibi yazarlar tarafından kullanılmaya devam etmiştir.

20. yy başlarında yeni bir yazar kuşağı ortaya çıktı. Bu yazarların çoğunluğu Amerikalılardan oluşmaktaydı. Bu yeni furya bilim kurgu yazarları Hugo Gernsback ten etkilenmişti. Amazing Stories dergisinin kurucusu olan Hugo Gernsback ten etkilenen bu amerikalı yazarlar ucuz bilim kurgu dergileri çıkartmaya başladılar. 20. yy başlarında yani ortalama 1930 ların sonlarında Astounding Science Fiction dergisinin editörlüğüne getirilen John W. Campbel ile birlikte New York City’de Futurians ismi le anılan ve grubun içinde Damon Knight, Donald A. Wollheim, Frederik Pohl, , Judith Merril, Isaac Asimov , James Blish gibi yazarlar bulunmaktaydı. Bu dönemde birçok öne çıkan yazar bulunmaktaydı. Diğer tanınmış yazarları arasında Robert A. Heinlein, Arthur C. Clarke, A. E. van Vogt ve Stanislaw Lem gibi isimler bulunmaktaydı. Bilim kurgu dünyasının altın çağı Astounding Science Fiction dergisinin başında bulunan John W. Campbel döneminde yaşanmıştır. Bu altın çağın karakteristik özelliklerinden birisi de gelişmeyi ve bilimsel başarıları öven katı bilim kurgu hikayelerinin çoğalmış olmasıdır. Bu dönem savaş sonrasına kadar teknolojik ilerleme si sürmüştür. savaş döneminden sonra da Galaxy adında bir dergi çıkarttı ve bu dergideki yazarlar Campbell tarzının dışında eserler çıkartmaya başlamıştır.

New wave olara bilinen bir yazar grubu ortaya çıkmış ve bu grup 1960 ve 1970 ler de piyasa da belirmiş ve bu grubun başında da Frank Herbert, Samuel R. Delany, Roger Zelazny, Harlan Ellison gibi ünlü yazarlar gelmektedir. biraz daha geriye gidersek eğer 1950 li yıllarda da Beat kuşağı adı verilen bir kurgusal yazat modeli vardı bu grupta da William S. Burroughs gibi yazarlar mevcuttu. Katı bilim kurgu modelini 1970 lerde Larry Niven ve Poul Anderson isimler öne çıkartmıştır. Sosyal bilim kurgu tarzının öncüleri de Ursula K. Le Guin gibi isimlerdir.

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar