Bilim Kurgu Nedir?

Bilim Kurgu nedir? Bilim Kurgu ne demek gibi farklı soruları olan kişilerin cevaplarını bulacakları bu sayfada, ayrıca Bilim Kurgu özellikleri ve Bilim Kurgu Yazarları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Özetle Bilim Kurgu; Henüz kullanılmayan veya olmayan materyaller ve teknolojik yapılar kullanılarak, uzak veya yakın gelecekte olası olan olayları öykü haline getirerek farklı serüvenler tasarlanmasıdır.

İlk bilim kurgu örnekleri 19. yy sonlarında Jules Verne ve H.G. Wels tarafından tasarlanmıştır.

Ardından Aşkın Güngör, Hanife Çıta, Özlem Alpin, M. Emin Arı ve Isaac Asimov gibi yazarları da Bilim kurgu yazarları arasında saymamız gerekiyor.

Ufak bir dipnot olarak şu bilgiyi paylaşmak isteriz. Masal ile Bilim kurgu bazen karıştırılmaktadır. Bilim kurgu “gelecek zaman” ile alakalı senaryoları içermekte iken , masal ise “geçmiş zamanı” yansıtmaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Bilim kurgu genel olarak zamanımızda olası olmayan materyalleri kullanarak bilim ve teknolojiden yararlanarak hazırlanmış senaryoların bütünüdür. Bilim kurgu her zaman gelecekte olası olan olayları tasarlamaz. Bazen de geçmişi de kurgulayabilir. Bilim kurgu dediğimiz şey sanat eserleri, kitap , film, televizyon, tiyatro eserleri, bilgisayar oyunları veya diğer farklı iletişim araçlarında bulunabilir.

Bilim Kurgunun yapısal pazarlama konusunda farklı bir tabiri daha vardır ki oda şu şekilde: Bilim Kurgu; güncel gerçeklikte bulunamayan kurgusal yapılar içeren farklı çalışmaları tanımlamaktadır. Ayrıca bu tanımlamalar korku, fantastik ve ilgili farklı türleri de kapsamaktadır.

Fantastik eserler ile bilim kurgu arasında biraz farklılık bulunmaktadır. Bilim kurgu eserlerin fanastik kurgulardan farkı, kurgusal ögelerin çoğunlukla doğa kanunları üzerinde tasarlanmış bilimsel yapılar ve önermeler veya ispatlar çerçevesinde olmuş olmasıdır. Bilim kurgunun geleneksel amacı, bu şekilde farklılıkların sonuçlarını keşfetmek ve ortaya çıkartmaktır. Bilimsel gerçekliğe aykırı kurgular ve olası alternatifler konusunda rasyonel ve eğlendirici olarak yazma üzerine kurguların tamamı da diyebiliriz.

Farklı Kurgulamalar şu Şekilde sıralanabilir :

  • Gelecek, Farklı zaman dilimleri, bilinen tarih veya arkeolojik kayıtlarla bir olmayan geçmiş zaman kurguları.
  • Diğer dünyalar, dış uzay veya uzaylılardan bahseden kurgular.
  • Bildiğimiz doğa kanunlarına aykırı, teknoloji ve bilimsel hikayeler içeren kurgular.
  • Psiyonik veya zamanda yolculuk, nanoteknoloji gibi farklı teknolojiler, robotik yapılar, ışık hızı seviyesinde seyahatler, veya sosyal sistemler, farklı politik ve bilimsel kuralları içeren, değişik keşiflerden bahseden hikayesel kurgular olabilir.

Yorumlar

Henüz Yorumlanmamış...İlk Yorumu Sen Yapmak İstermisin...!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar