2019 Kasım

Kandıra Ağaçağıl Cuma Camisi

Ülkemizin birçok bölgesinde tarihten kalma Cami, medrese ve çeşme gibi yerler bulunmaktadır. Tarihi mekanlar kategorisinde ilk olarak Kocaeli ilinin güzide ilçesi kandıra da bulunan ve tarihi 16. yüzyıla dayanan Ağaçağıl Cuma Camisini tanıtmak istedik. Ülkemizin özellikle batı bölgesinde hüküm süren Doğu Roma ( Bizans ) imparatorluğundan 14. yy. başlarında Orhan Gazi tarafından fethedilerek Osmanlı toprakları… read more »

Osmanlı İmparatorluğu Kuruluşu

Osmanlı İmparatorluğu, Oğuzların bir boyu olan Kayı boyunun büyüyp gelişmesi ile oluşmuş ve ortalama 600 yıl cihana hükmetmiş bir imparatorluktur. En kalabalık Türk topluluğu olan kayılar, Oğuzların Bozok kolunun Günhan soyundan gelmektedir. Kayı boyunun simgesi ise iki ok arasında yer alan ok ve yaydan oluşmaktadır. Kayı ne demek diye bir soru ile karşılaşırsanız eğer, Kayı… read more »

İlk Noterlik

İlk noterlik müessesesi yazının bulunması ile sümerler döneminde ortaya çıkmıştır. Burgul adı verilen noterler MÖ 7. yüzyıl da sümerler de faaliyet göstermiştir. yazıtlarda rastlanan ismi ile Burgul birçok özelliğe sahip ve yetkileri olan birisiymiş. Tarihsel yazıtlarda rastlanılan Burgul adında ki noterler ile alakalı ” … bizim kanun ve geleneklerimize göre her sözleşme belirli kurallar içinde… read more »

Noter Nedir?

Noter nedir sorusunun cevabını bilmeyenler için sizlere bu sayfayı hazırladık. Noter, aslında devlet tarafından atanan lisanslı kamu görevlisi olarak tarif edebiliriz. Noterin yetkileri arasında Sözleşme,kişilerin onayını alma, ipotek yapma gibi belgeleri yürütme yetkisine sahiptir. Evrakların resmiyet kazanması için gerekli imzayı atma yetkisine sahiptir. Belgelerin imzalandığına tanıklık ettiğini ibra ederek kendi imzasını atarak devletin kendisine verdiği… read more »

Bilim Kurgu’nun Tarihçesi

Bilim kurgu hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. Dünya üzerinde ilk bilim kurgu eserleri hakkında bu sayfada bilgi paylaşımı yapacağız. Bilim kurgunun tarihçesi hakkında bazı bilinmeyenlerin olduğunu bilmekteyiz. İlk bilim kurgu eserlerini sıralamak gerekirse şu şekilde başlamak önemlidir bizce. 2. yy döneminde Lucian’ın True History, 1001 gece masalları içerisinde bulunan bazı hikayeler, 10. yy içerisinde The… read more »

Bilim Kurgu Nedir?

Bilim Kurgu nedir? Bilim Kurgu ne demek gibi farklı soruları olan kişilerin cevaplarını bulacakları bu sayfada, ayrıca Bilim Kurgu özellikleri ve Bilim Kurgu Yazarları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Özetle Bilim Kurgu; Henüz kullanılmayan veya olmayan materyaller ve teknolojik yapılar kullanılarak, uzak veya yakın gelecekte olası olan olayları öykü haline getirerek farklı serüvenler tasarlanmasıdır. İlk… read more »

En Farklı Erkek Bebek İsimleri

Değerli ziyaretçiler, Bebeklerimiz bizlere Allah’ın bir emaneti ve hediyesi. Anne ve baba olarak ta bizlerin önemli vazifelerinden biri de evlatlarımıza hayırlı isimler koymak. Farklı erkek bebek isimleri ile alakalı bir yazı hazırladık. Erkek bebek isimleri ile ilgili size bazı fikirler vereceğine inandığımız bu sayfadan faydalanacağınızı düşünüyoruz. Âbidin : İbadet edenler kulluk yapanlar.Adnan : Üstün insan.Affan… read more »

Fethi Sekin Kimdir

Şehit polis Fethi Sekin İzmir Adliyesinde göstermiş olduğu kahramanlıkla anılmaktadır. 5 Ocak 2017 tarihinde PKK lı teröristler tarafından gerçekleştirilen saldırıda şehit düşen Fethi Sekin, olası bir faciayı göstermiş olduğu cesaretle önlemiş ve PKK lı teröristleri geri püskürtmüş fakat aldığı mermi yarası ile şehit düşmüştü. Fethi Sekin’in hayat hikayesi ni sizler ile paylaşmak istedik. Halkın gözünde… read more »

Sidebar