2019 Ekim

Meydan Larousse

Meydan Larousse : Büyük Ansiklopedi ve Büyük Lugat olarak bilinen, 1969 ile 1973 yılları arasında 12 cilt olarak yayınlanmış Türk Ansiklopedisi’dir. Nezihe Araz, Hakkı Devrim ve Safa Kılıçoğlu yayıncılığını üstlenmiştir. Bu eser Meydan Gazeteciilik ve Neşriyat Limited Şirketi tarafından yayınlanarak okurların beğenisine sunulmuştur. Hakkı devrim Cağaloğlu Sultanmektebi sokağında bulunan yayın evinin genel yayın müdürlüğünü üstlenmiştir…. read more »

Mikrobu Kim Buldu

Değerli okuyucularımız mikropların hastalıkları yaydığı şeklindeki keşif 19. yy da Pasteur adındaki Fransız bilgine atfedilse de aslında 15. yy da büyük islam alimi, bilgini ve hekimi olan Akşemseddin Hz. tarafından kaleme alınan kitabında geçmiştir. Yani aslında Mikrobu tanımlayan kişi Akşemseddin’dir. Akşemseddin Hazretleri kimdir derseniz eğer size şöyle bir kısa bilgi verelim, Sadece Akşemseddin Hazretlerinin İstanbul’un… read more »

Tekerleğin İcadı

Genel olarak insanlık tarihine birçok önemli icatlar vardır. Bu icatların en önemlileri tabiki Ateş, Tekerlek ve yazıdır. Bu icatların hepsi farklı zamanlarda icat edilmiştir. En eski icat olarak bilinen ateş yaklaşık 1,5 milyon yıldır var olduğu bilinmektedir. Yazı ise ortalama MÖ 3500 ile 4000 yılları arasında bulunduğu bilmekteyiz. Bu yazımızda inceleyeceğimiz Tekerleğin icadı ise 5000… read more »

Televizyonun İcadı

Televizyonu icadı hakkında bilgi edinmek istermisiniz. Acaba tüm hayatımızın içinde yer alan ve hatta bazıları için olmazsa olmaz olan Televizyonun kim tarafından icat edildiğini anlatan bir yazı hazırladık. umarız bu yazımız merakınızı giderebilir. Dünyada olup bitenleri anında görebileceğimiz ve haberdar olabileceğimiz çok önemli bir bilgi kaynağı olan televizyon günümüzde insanların zamanını önemli bir oranda alı… read more »

Y

Yabana atmak : Görmemezlikten gelmek, önemsememek. Yağ bağlamak : Fazlasıyla kilo almak, manevi anlamda çok sevinmek. Yağcılık etmek : Karşındaki insanın duymaktan hoşlanacağı şeyler söylemek veya beğeneceği davranışlar sergilemek. Yağ çekme : Karşındaki kişiden çıkar gözeterek davranma. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak : Zor bir durumdan kaçarken daha kötü durumların içinde kendini bulmak. Yakasını bırakmamak :… read more »

Z

Zahmet çekmek : Maddi ve manevi zorluklara katlanmak. Zahmete sokmak : Karşındaki insanı kendi istekleri için yormak. Zaman uymak : Çevrende gelişen olaylara ve isteklere uymak. Zaman kazanmak : Vakti iyi bir şekilde değerlendirmek. Zaman öldürmek : Zamanı bilinçsiz harcamak. Zararı dokunmak : Karşındaki insanı etkilemek. Zararı yok : Sıkıntı değil anlamında kullanılır. Zararlı çıkmak… read more »

Ö

Öbek : Birbirlerine benzer veya aynı cinsten olan şeylerin içinde olduğu grup ,küme. Öbür : Diğer şey, öteki. Ödemek : Satın aldığınız şeyin karşılığında satıcıya bedelini vermek, Borçlu olduğumuz şeyin karşılığını alacaklıya vermek. Ödev : Yapmamız , yerine getirmemiz gereken vazife veya görev. Ödül : Yaptığınız işten dolayı veya gösterdiğiniz başarıdan dolayı verilen mükafat veya… read more »

Sidebar